Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Skip to main content

Teeny Awards

Celebrating Local High School Theatre Talent for 20 Years!

20th Annual Teeny Awards Ceremony

 

Click to view & download the 2022 Teeny Awards program.
Many thanks to our sponsors & supporters!


And the 2021/2022 Teeny Awards Winners Are...

 

PLAY 

Lead Female in a Play - TIE

Alexa Bahamondes in the role of Irene Rudolph in “Radium Girls” at Hampton Bays 

Samantha Cavorti in the role of Penny Sycamore in “You Can’t Take it With You” at Longwood 

Tessa Cunningham in the role of Norah in “We are the Sea” at Rocky Point 

Kaitlyn Elmore in the role of Fairy May in “The Curious Savage” at Mattituck 

Brenna Kiernan in the role of Una in “We are the Sea” at Rocky Point 

Olivia Mannino in the role of Mrs. Savage in “The Curious Savage” at Mattituck 

Lillian McGuire in the role of Sally in “One Stoplight Town” at Pierson 

Izzy Moschetta in the role of Grace Fryer in “Radium Girls” at Hampton Bays 

Zoe Richardson in the role of Trish in “One Stoplight Town” at Pierson 

Maya Sanabria in the role of Roeder in “Radium Girls” at Hampton Bays 

 

Lead Male in a Play 

Derek Bergmann in the role of The Sailor in “We are the Sea” at Rocky Point 

Carter Cline in the role of Limbic in “Brainstorm” at Westhampton Beach 

Aiden Genender in the role of Jim in “One Stoplight Town” at Pierson 

Derek Griffin in the role of Mr. Green in “Clue” at Bellport 

Konstantin Kipshidze in the role of Grandpa Martin Vanderhof in “You Can’t Take it With You” at Longwood 

Jake Kyranakis in the role of the King in “Game of Tiaras” at Sachem North 

Alexander Mahr in the role of Ken Gorman in “Rumors” at Sachem East 

Ryan Pacella in the role of Lenny Ganz in “Rumors” at Sachem East 

Adam Pollizotto in the role of Prince Charming in “Game of Tiaras” at Sachem North 

Joey Salerno in the role of Professor Plum in “Clue” at Bellport 

 

Supporting Female in a Play 

Laura Alt in the role of Alice Sycamore in “You Can’t Take it With You” at Longwood 

Cam Billingham in the role of Mrs. Paddy in “The Curious Savage” at Mattituck 

Jacquelyn Conlon in the role of Essie Carmichael in “You Can’t Take it With You” at Longwood 

Emily Glass in the role of Barb in “One Stoplight Town” at Pierson  

Maya Hamilton in the role of Lily Belle Savage in “The Curious Savage” at Mattituck 

Dhivya Sampath in the role of Lily in “13 Ways to Screw Up Your College Interview” at Southampton 

Kassandra Suarez in the role of Cassie Cooper in “Rumors” at Sachem East 

Brook Tate in the role of Narrator 1 in “Game of Tiaras” at Sachem North 

Abby Tyler in the role of Mrs. Willie in “The Curious Savage” at Mattituck 

Nur Yucel in the role of Cookie Cusask in “Rumors” at Sachem East 

 

Supporting Male in a Play 

David Adejare in the role of Ed Carmichael in “You Can’t Take it With You” at Longwood 

Jabiel Aqueron in the role of Glen Cooper in “Rumors” at Sachem East 

John Caulfield in the role of Ben in “13 Ways to Screw Up Your College Interview” at Southampton 

Jerry Ewald in the role of Mr. Anthony Kirby, Sr. in “You Can’t Take it With You” at Longwood 

Michael Gallagher in the role of Tony Kirby in “You Can’t Take it With You” at Longwood 

Everett McMahon in the role of Melvin in “One Stoplight Town” at Pierson 

Thomas Norman in the role Paul Sycamore in “You Can’t Take it With You” at Longwood 

Adam Olszewski in the role of Dad in “Hallmarks of Horror” at Rocky Point 

Ryan Panzarino in the role of Blood Packet Guy in “Game of Tiaras” at Sachem North 

Gabriel Sanchez in the role of Brett “13 Ways to Screw Up Your College Interview” at Southampton 

 

MUSICAL 

Lead Female in a Musical 

Keira Ballan in the role of Ella in “Cinderella” at Bellport 

Chloe Bloom in the role of The Mother Abbess in “The Sound of Music” at Longwood 

Emma Butler in the role of Marie (Fairy Godmother) in “Cinderella” at Bellport 

Angela Gardella in the role of Rona Lisa Perretti in “The 25th Annual Putnam County Spelling Bee” at Pierson 

Kara Kokolakis in the role of Roxie Hart in “Chicago” at Mount Sinai 

Victoria Mena in the role of Velma Kelly in “Chicago” at Mount Sinai 

Belle Penny in the role of Olive Ostrovsky in “The 25th Annual Putnam County Spelling Bee” at Southold 

Alicia Rignola in the role of Lady of the Lake in “Spamalot” at Westhampton Beach 

Genevieve Roeloffs in the role of Olive Ostrovsky in “The 25th Annual Putnam County Spelling Bee” at Pierson 

Ally Short in the role of Ariel in “The Little Mermaid” at Newfield 

 

Lead Male in a Musical 

Silas Jones in the role of Ren McCormack in “Footloose” at East Hampton 

Joey Maiello in the role of Finch in “How to Succeed in Business Without Really Trying” at Sachem North 

Isaiah Mraz in the role of Billy Flynn in “Chicago” at Southold  

Austin Pelissier in the role of Sebastian in “The Little Mermaid” at Newfield 

Joseph Podlas in the role of Sonny in “A Bronx Tale” at Riverhead 

Adam Pollizotto in the role of Biggley in “How to Succeed in Business Without Really Trying” at Sachem North 

Jacob Schiavone in the role of Calogero in “A Bronx Tale” at Riverhead 

Jacob Schiavone in the role of SpongeBob SquarePants in “The SpongeBob Musical” at Riverhead 

Lance Schroeder in the role of William Barfee in “The 25th Annual Putnam County Spelling Bee” at Pierson 

Kai Schiera in the role of the Scarecrow in “The Wizard of Oz” at Miller Place 

 

Supporting Female in a Musical 

Olivia Armon in the role of Vi Moore in “Footloose” at East Hampton 

Amaia Astorr in the role of Ethel McCormack in “Footloose” at East Hampton 

Cara Caulfield in the role of Paullette Buonofuonte in “Legally Blonde” at Southampton 

Emily Glass in the role of Logainne Schwartzandgrubinniere in “The 25th Annual Putnam County Spelling Bee” at Pierson 

Kate Groshans in the role of Scuttle in “The Little Mermaid” at Newfield 

Rosemari Marotta in the role of Sir Lancelot in “Spamalot” at Westhampton Beach 

Dakota Quackenbush in the role of Rusty in “Footloose” at East Hampton 

Zoe Richardson in the role of Leaf Coneybear in “The 25th Annual Putnam County Spelling Bee” at Pierson 

Brook Tate in the role of Smitty in “How to Succeed in Business Without Really Trying” at Sachem North 

Wyeth Zeff in the role of Marcy Park in “The 25th Annual Putnam County Spelling Bee” at Pierson 

 

Supporting Male in a Musical 

Landon Bennett in the role of Amos Hart in “Chicago” at Southold  

Quinn Bruer in the role of Leaf Coneybear in “The 25th Annual Putnam County Spelling Bee” at Southold 

Kieran Conlon in the role of Willard Hewitt in “Footloose” at East Hampton 

Nicholas Lyons in the role of Cinderella's Prince in “Into the Woods” at Center Moriches 

Alexander Mahr in the role of Kenickie in Grease at Sachem East 

Cruz Mendez in the role of Tyrone in “A Bronx Tale” at Riverhead 

Cruz Mendez in the role of Eugene Krabs in “The SpongeBob Musical” at Riverhead 

Matthew Nitti in the role of Sheldon Plankton in “The SpongeBob Musical” at Riverhead 

Joseph Podlas in the role of Squidward in “The SpongeBob Musical” at Riverhead 

Jadiel Rodriguez in the role of Chuck Cranston in “Footloose” at East Hampton 

 

Outstanding Performer in a Play or Musical - TIE

Maya Buldoc in the role of French Taunter in "Spamalot" at Westhampton Beach 

Annabelle Cressy in the role of the Giant in "Into the Woods" at Center Moriches 

Kenzie David in the role of Tap Dancer in "Chicago" at Hampton Bays 

Kaitlin Gulluscio in the role of Mrs. Phelps in "Matilda" at Shelter Island 

Siena Link-Morse in the role of Urleen in "Footloose" at East Hampton 

Sydney Marioce in the role of Raccoon/Ensemble Member in "Cinderella" at Bellport 

Jessica Matthews in the role of Flotsam in "The Little Mermaid" at Newfield 

Jesse Meehan in the role of Patchy the Pirate in "The SpongeBob Musical" at Riverhead 

Cheyanne Metzger in the role of Frieda in "A Bronx Tale" at Riverhead 

Oliva Meyer in the role of The Mayor/Sardine Corps in "The SpongeBob Musical" at Riverhead 

Anika Petruccelli in the role of Wendy Jo in "Footloose" at East Hampton 

Jasmine Recova in the role of Jetsam in "The Little Mermaid" at Newfield 

 

Outstanding Choreography in a Play or Musical 

Naomi Cichanowicz for “Razzle Dazzle” from “Chicago” at Southold  

Juliana DePersio for “Freddie My Love” from “Grease” at Sachem East 

Julianne Donohue for "Munchkinland," "Poppies," "Merry Land of Oz," & "Jitterbug" from “The Wizard of Oz” at Miller Place 

Kate Groshan for Les Poisson Mayhem from “The Little Mermaid” at Newfield 

Gianna Kelly for “Sixteen Going on Seventeen” & “The Lonely Goatherd” from “The Sound of Music” at Longwood 

Hanna Medler for “Mamma Says” from “Footloose” at East Hampton 

Maddie Palumbo for “Mr. Cellophane” from “Chicago” at Southold 

Anika Petruccelli for “Still Rockin’” from “Footloose” at East Hampton 

Avery Rubino for Full Choreography from “A Bronx Tale” and “The SpongeBob Musical” at Riverhead  

Avery Rubino & Joseph Podlas for “I’m Not a Loser” Tap Dance from “The SpongeBob Musical” at Riverhead 

 

Outstanding Poster & Playbill Design 

Tessa Cunningham for “Freaky Friday” at Rocky Point 

Savannah Butler for “Rumors” at Sachem East 

Alexa Feeney for “Chicago” at Southold 

Alexa Feeney for "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee" at Southold 

Victoria Pendzick for “Into the Woods” at Center Moriches 

Kate Pomroy for “Brainstorm” at Westhampton Beach 

Alex Rivas for “The SpongeBob Musical” at Riverhead 

Emily Zukosky for “Legally Blonde” at Southampton  

Judges’ Choice
The Entire Cast & Crew of “The SpongeBob Musical” at Riverhead 

 

TECHNICAL RECOGNITION HONOREES

Assistant Student Directors 

Emma Balamoti, "The Wizard of Oz," Miller Place 

Benen Brady, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Alyssa Canale, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Emelynne Cressy, "Into the Woods," Center Moriches 

Kassidy Goddeau, "Grease," Sachem East 

Kathleen Kelly, "Into the Woods," Center Moriches 

Isabella Kelly, "Freaky Friday," Rocky Point 

Brenna Kiernan, "The Hallmarks of Horror," Rocky Point 

Samantha Leversen, "The Hallmarks of Horror," Rocky Point 

Katie Marrin, "Into the Woods," Center Moriches 

Jules Mast, "The Little Mermaid," Newfield 

Robin Metz, "Freaky Friday," Rocky Point 

Joseph Podlas, "A Bronx Tale," Riverhead 

Leah Ratto, "Grease," Sachem East 

Jennifer Sandusky, "Freaky Friday," Rocky Point 

Justyna Solowinska, "You're a Good Man Charlie Brown," Mattituck 

 

Cosmetology 

Destiny Agudo, "The Little Mermaid," Newfield 

Nicollette Dawson, "The Little Mermaid," Newfield 

Jenna Fecile, "The Little Mermaid," Newfield 

Isabella Giordano, "The Little Mermaid," Newfield 

Danielle Sanchez, "The Little Mermaid," Newfield 

 

Costume Assistants, Designers, Prop Masters & Managers 

Destiny Aiello, "The Little Mermaid," Newfield 

Anjali Alexis, "The Little Mermaid," Newfield 

Sam Allen, "Peter Pan, A Musical Adventure" & "The Little Mermaid," Newfield 

Jolie Bermudez, "Rumors," Sachem East 

Alissa Cardoso, "Game of Tiaras" & "How to Succeed in Business Without Really Trying," Sachem North 

Mack Cerlenko, "The Little Mermaid," Newfield 

Eric Ciavatta, "Clue," Bellport 

Naomi Cichanowicz, "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee," Southold 

Cody Clackett, "The Little Mermaid," Newfield 

Mia Clark, "Game of Tiaras," Sachem North 

Nuno Costa, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Keylah DeLaCruz, "The Little Mermaid," Newfield 

Aslan DeRosa, "Rumors" & "Grease," Sachem East 

Trinity Dowell, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Ayla Fideli , "The SpongeBob Musical," Riverhead 

Khrisztopher Gonzalez, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Natalie Gonzalez, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Hope Heinlein, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Alexander Herbstritt, "The Little Mermaid," Newfield 

Mikhaela Hutchby, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Helen Jiang, "Peter Pan, A Musical Adventure" & "The Little Mermaid," Newfield 

Emma Maher, "The Hallmarks of Horror," Rocky Point 

Alexis Marksberry, "The Little Mermaid," Newfield 

Mena Rabie, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Sara Saima, "The Little Mermaid," Newfield 

Valerie Sanchez, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Paul Spano, "Game of Tiaras" & "How to Succeed in Business Without Really Trying," Sachem North 

Nicolette Spinella, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Elizabeth Vanek, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Ray Verscek, "Frozen JR.," Greenport 

Sam Wesarg, "The Little Mermaid," Newfield 

 

Dance Captains 

Julianne Donohue, "The Wizard of Oz," Miller Place 

Angela Gardella, "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee," Pierson 

Emily Glass, "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee," Pierson 

Kate Groshans, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Skylar Hayes, "How to Succeed in Business Without Really Trying," Sachem North 

Rosemari Marotta, "Spamalot," Westhampton Beach 

Victoria Mena, "Chicago," Mount Sinai 

Chalaylee Myers, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Mia Ponticelli, "How to Succeed in Business Without Really Trying," Sachem North 

Keira Weitz, "Chicago," Mount Sinai 

 

Lighting Designers, Assistants & Crew 

Ryan Antovel, "Spamalot," Westhampton Beach 

Payton Astromovich, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Gavin Bailey, "Into the Woods," Center Moriches 

Emma Balamoti, "The Wizard of Oz," Miller Place 

Kai Bossen, "Chicago," Southold 

Tom Cardi, "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee," Southold 

Sean Cataldo , "Freaky Friday," Rocky Point 

John Cunningham, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Arianna Daleo, "Peter Pan, A Musical Adventure" & "The Little Mermaid," Newfield 

Sierra Davidson, "Brainstorm," Westhampton Beach 

Madeline Day, "Clue," Bellport 

Stephanie Dias, "Rumors" & "Grease," Sachem East 

Nick Dowling, "Frozen JR.," Greenport 

Adam Drohan, "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee," Pierson 

Eric Elberfeld, "The Little Mermaid," Newfield 

Elisha Feliz, "Clue," Bellport 

Sofia Fidanza, "You Can’t Take It With You" & "The Sound of Music," Longwood 

Barbara Figueiredo, "Freaky Friday," Rocky Point 

Ryan Fryer, "Freaky Friday," Rocky Point 

Crystal Galicia Sarmiento (Graphics), "Frozen JR.," Greenport 

Michael Garcia, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Ariel Gardiner, "You're a Good Man Charlie Brown," Mattituck 

Samantha Gibbs, "Peter Pan, A Musical Adventure" & "The Little Mermaid," Newfield 

Genesis Grant, "Peter Pan, A Musical Adventure" & "The Little Mermaid," Newfield 

Iman Haq, "Peter Pan, A Musical Adventure" & "The Little Mermaid," Newfield 

Qaasim Hussain, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Vincent Imbriano, "You're a Good Man Charlie Brown," Mattituck 

Hayden Jakubowski, "Into the Woods," Center Moriches 

Lily Koller, "Peter Pan, A Musical Adventure" & "The Little Mermaid," Newfield 

Graelyn Lorusso, "Spamalot," Westhampton Beach 

Payton Lundy, "The Little Mermaid," Newfield 

Khandaker Mahmud, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Jackie Massey, "Brainstorm" & "Spamalot," Westhampton Beach 

Kaci Matthews, "Peter Pan, A Musical Adventure" & "The Little Mermaid," Newfield 

Caroline McGuire, "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee," Pierson 

Everett McMahon, "One Stoplight Town" & "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee," Pierson 

Hank McPhillips, "Peter Pan, A Musical Adventure" & "The Little Mermaid," Newfield 

Alyssa Mintz, "The Little Mermaid," Newfield 

Emily Moscarelli, "Game of Tiaras" & "How to Succeed in Business Without Really Trying," Sachem North 

Griffin Neubauer, "Brainstorm" & "Spamalot," Westhampton Beach 

Sarah Parvez, "The Little Mermaid," Newfield 

Johan Plazas, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Ben Rasmussen, "The Little Mermaid," Newfield 

Raiyne Reid, "Peter Pan, A Musical Adventure" & "The Little Mermaid," Newfield 

Meaghan Riley, "Peter Pan, A Musical Adventure" & "The Little Mermaid," Newfield 

Jonathan Rodriguez, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Benjamin Rosenberg, "Game of Tiaras" & "How to Succeed in Business Without Really Trying," Sachem North 

Aron Rosetti, "Frozen JR.," Greenport 

Jennifer Sandusky, "We are the Sea," Rocky Point 

Dante Sasso, "Footloose," East Hampton 

Morgan Stromski, "The SpongeBob Musical," Riverhead 

Anna Szarka, "You're a Good Man Charlie Brown," Mattituck 

Victoria White, "Freaky Friday," Rocky Point 

 

Producers & Production Assistants 

Sydney Harmon, "Rumors," Sachem East 

Leah Landron, "The Little Mermaid," Newfield 

Sophia Licata, "Rumors," Sachem East 

Matthew Montalvo, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

 

Set Design & Construction 

Addison Ackerly, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Caitlin Ackerly, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Olivia Algieri, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Izabella Baleri, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Marisa Barra, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Benen Brady, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Danielle Burns, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Brian Bush, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Lucy Carosella, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Makenzie Cerlenko, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Gianna Colabella, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Nolan Conner, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Sarah Cooper, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Jennipher Day, "The Little Mermaid," Newfield 

Isaiah De La Cruz, "Peter Pan, A Musical Adventure" & "The Little Mermaid," Newfield 

Keylah De La Cruz, "Peter Pan, A Musical Adventure" & "The Little Mermaid," Newfield 

Makayla Demeo, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Phenisha Dulnuan, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Tia-Beth Elliot, "Spamalot," Westhampton Beach 

Yesenia Garcia, “Footloose,” East Hampton 

Josh Goldstein, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Khriztopher Gonzalez, "The Little Mermaid," Newfield 

Natalie Gonzalez, "The Little Mermaid," Newfield 

Phoenix Hall, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Sebastian Herrera, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

David Hoffman, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Umaymah Khan, "The Little Mermaid," Newfield 

Sophia Leone, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Kathleen Lewis, "The Little Mermaid," Newfield 

Alex Lombardo, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Erin Looney, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Khandaker Mahmud, "The Little Mermaid," Newfield 

Jessica McIlree, "Peter Pan, A Musical Adventure" & "The Little Mermaid," Newfield 

Devin Mench, "Spamalot," Westhampton Beach 

Lauren Mika, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Keira Muino, "Game of Tiaras" & "How to Succeed in Business Without Really Trying," Sachem North 

Mia Nelson, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Mia Nelson Zelaya, "The Little Mermaid," Newfield 

Ashley O’Connell, "The Little Mermaid," Newfield 

Riley Oak, "A Bronx Tale," Riverhead 

Catarina Pacheco, "The Little Mermaid," Newfield 

Rishi Pavate, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Ivan Peck Sandmeyer, Peter Pan, A Musical Adventure," & "The Little Mermaid," Newfield 

Austin Pelissier, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Dayris Pena, “Footloose,” East Hampton 

Johnathan Rodriguez, "The Little Mermaid," Newfield 

Gwenn Schechner, "Peter Pan, A Musical Adventure" & "The Little Mermaid," Newfield 

Colin Sengelaub, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Peyton Serrano, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Ashish Singh, "The Little Mermaid," Newfield 

Nicolette Spinella, "The Little Mermaid," Newfield 

Alex Stokes, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Phoebe Terry, "Spamalot," Westhampton Beach 

Milena Torres, “Footloose,” East Hampton 

Faith Uher, "The Little Mermaid," Newfield 

Christopher Vanek, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Elizabeth Vanek, "The Little Mermaid," Newfield 

Josh Versheck, "Frozen JR.," Greenport 

Sam Wesarg, "Peter Pan, A Musical Adventure" & "The Little Mermaid," Newfield 

Isabella Yanotti, "Peter Pan, A Musical Adventure" & "The Little Mermaid," Newfield 

Charlotte Zaleski, "A Bronx Tale," Riverhead 

 

Sound Designers, Assistants & Crew 

Thomas Anzalone, "Freaky Friday," Rocky Point 

Gavin Bailey, "Into the Woods," Center Moriches 

Edward Barr-Forget, "Brainstorm" & "Spamalot," Westhampton Beach 

Alexia Benjamin, "Clue," Bellport 

Edgar Casteneda, "You're a Good Man Charlie Brown," Mattituck 

Sean Cataldo, "Freaky Friday," Rocky Point 

Arianna Daleo, "The Little Mermaid," Newfield 

Adam Drohan, "One Stoplight Town," Pierson 

Eric Elberfeld, "The Little Mermaid," Newfield 

Chad Federico, "One Stoplight Town" & "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee," Pierson 

Gavin Fredericks, "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee" & "Chicago," Southold 

Samantha Gibbs, "The Little Mermaid," Newfield 

Harrison Giordano, "Freaky Friday," Rocky Point 

Korey Gonzalez, "How to Succeed in Business Without Really Trying," Sachem North 

Genesis Grant, "The Little Mermaid," Newfield 

Iman Haq, "The Little Mermaid," Newfield 

Hayden Jakubowski, "Into the Woods," Center Moriches 

Analise Jimenez, "Freaky Friday," Rocky Point 

Lily Koller, "Peter Pan, A Musical Adventure” & "The Little Mermaid," Newfield 

Graelyn Lorusso, "Spamalot," Westhampton Beach 

Payton Lundy, "The Little Mermaid," Newfield 

Lauren Martinek, "Grease," Sachem East 

Kaci Matthews, "The Little Mermaid," Newfield 

Hank McPhillips, "Peter Pan, A Musical Adventure" & "The Little Mermaid," Newfield 

Alyssa Mintz, "The Little Mermaid," Newfield 

Griffin Neubauer, "Spamalot," Westhampton Beach 

Jamie Nobile, "Clue," Bellport 

Julia O'Malley, "The Sound of Music," Longwood 

Renee Ortiz, "We are the Sea," Rocky Point 

Sarah Parvez, "The Little Mermaid," Newfield 

Ben Rasmussen, "The Little Mermaid," Newfield 

Raiyne Reid, "The Little Mermaid," Newfield 

Meaghan Riley, "The Little Mermaid," Newfield 

Olivya Sanchez, "Game of Tiaras" & "How to Succeed in Business Without Really Trying," Sachem North 

Trinity Sound, "Rumors," Sachem East 

Zackary Steagall, "Game of Tiaras" & "How to Succeed in Business Without Really Trying," Sachem North 

Sarah Tedesco, "Spamalot," Westhampton Beach 

Hannah Yellen, "Grease," Sachem East 

Honey Zambrano, "Freaky Friday," Rocky Point 

 

Stage Managers & Assistant Stage Managers 

Benen Brady, "Peter Pan, A Musical Adventure" & "The Little Mermaid," Newfield 

Caitlin Brennan, "A Bronx Tale," Riverhead 

Emily Brodsky, "Rumors" & "Grease," Sachem East 

Nikolas Cartselos, "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee" & "Chicago," Southold 

Sean Cataldo, "The Hallmarks of Horror," Rocky Point 

Maria Cifuentes, "Chicago," Hampton Bays 

Nolan Conner, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

Dean Daley, "Legally Blonde," Southampton 

Joh DiBlasio, "The Wizard of Oz," Miller Place 

Brynn Dinizio, "Frozen JR.," Greenport 

Tyler Ditta, "Game of Tiaras" & "How to Succeed in Business Without Really Trying," Sachem North 

Jessica Downer, "Freaky Friday," Rocky Point 

Emma Eager, "A Bronx Tale" & "The SpongeBob Musical," Riverhead 

Alexa Feeney, "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee" & "Chicago," Southold 

Elisha Feliz, "Cinderella," Bellport 

Alexandra Fennelly, "Chicago," Hampton Bays 

Peter Gwiazda, "Frozen JR.," Greenport 

Phoenix Hall, "The Little Mermaid," Newfield 

Ginger Hendrickson, "Spamalot," Westhampton Beach 

Paulina Herrera, "Spamalot," Westhampton Beach 

Grace Hygom, "You're a Good Man Charlie Brown," Mattituck 

Tucker Kinney, "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee," Pierson 

Julianna Lester, "Footloose," East Hampton 

Vivienne Love, "Clue" & "Cinderella," Bellport 

Rosemari Marotta, "Brainstorm," Westhampton Beach 

Jackie Massey, "Brainstorm," Westhampton Beach 

Kaitlynn Mazurkiewicz, "Spamalot," Westhampton Beach 

Joseph Mercurio, "Freaky Friday," Rocky Point 

Mikayla Minton, "Freaky Friday," Rocky Point 

Lucas Montiero, "One Stoplight Town," Pierson 

Maia Moosmueller, "You Can’t Take It With You" & "The Sound of Music," Longwood 

Keira Muino, "Game of Tiaras" & "How to Succeed in Business Without Really Trying," Sachem North 

Jennifer Olsen, "You're a Good Man Charlie Brown," Mattituck 

Renee Ortiz, "We are the Sea," Rocky Point 

Marshall Porter, "Clue," Bellport 

Emily Pressman, "Rumors" & "Grease," Sachem East 

James Ryan, "A Bronx Tale" & "The SpongeBob Musical," Riverhead 

Jennifer Sandusky, "We are the Sea," Rocky Point 

Annabella Springer , "Matilda," Shelter Island 

Emma Storzinger, "Rumors" & "Grease," Sachem East 

Ella Stotzky, "Radium Girls," Hampton Bays 

Madison Stucchio, "The Wizard of Oz," Miller Place 

Rachael Terry, "Brainstorm" & "Spamalot," Westhampton Beach 

Christopher Vanek, "Peter Pan, A Musical Adventure," Newfield 

 

Stage Crew 

Joanna Acritelli, "The SpongeBob Musical," Riverhead 

Justin Adams, "The Sound of Music," Longwood 

Maya Alexander, "We are the Sea," Rocky Point 

Olivia Algieri, "The Little Mermaid," Newfield 

Jen Alonzo, "The SpongeBob Musical," Riverhead 

Aiden Antonelli, "You Can’t Take It With You" & "The Sound of Music," Longwood 

Talia Arce, "You Can’t Take It With You" & "The Sound of Music," Longwood 

Ellie Arm, "The SpongeBob Musical," Riverhead 

Matt Auquilla, "Grease," Sachem East 

Krystal Auquilla, "Grease," Sachem East 

Jake Auricchio, "Grease," Sachem East 

Rocio Azama, "Frozen JR.," Greenport 

Alex Baryk, "Spamalot," Westhampton Beach 

Alexia Benjamin, "Clue," Bellport 

Camdyn Bentivenga, "Grease," Sachem East 

Brooke Bockhaus, "Legally Blonde," Southampton 

Jada Borrero, "Clue," Bellport 

Kai Bossen, "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee" & "Chicago," Southold 

Benen Brady, "The Little Mermaid," Newfield 

Abaigh Brennan, "Into the Woods," Center Moriches 

Harrison Brown, "Grease," Sachem East 

Miguel Bryan, "The Little Mermaid," Newfield 

Patrick Cahill, "Grease," Sachem East 

Sophia Cappelli, "The Sound of Music," Longwood 

Joseph Carrello, "Legally Blonde," Southampton 

Eric Ciavatta, "Clue," Bellport 

Kailyn Ciavatta, "Clue" & "Cinderella," Bellport 

Max Cintron, "Game of Tiaras," Sachem North 

Mia Clark, "Game of Tiaras," Sachem North 

Nolan Conner, "The Little Mermaid," Newfield 

Kristof Culgan, "How to Succeed in Business Without Really Trying," Sachem North 

Kyle Cullinan, "Game of Tiaras" & "How to Succeed in Business Without Really Trying," Sachem North 

Dean Daley, "Legally Blonde," Southampton 

Sierra Davidson, "Spamalot," Westhampton Beach 

Aaron Davis, "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee" & "Chicago," Southold 

Kyle Davis, "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee" & "Chicago," Southold 

Tristan Davis, "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee" & "Chicago," Southold 

Madeline Day, "Clue" & "Cinderella," Bellport 

Makayla DeMeo, "The Little Mermaid," Newfield 

Angelina DeRosa, "We are the Sea," Rocky Point 

Joh DiBlasio, "Chicago," Mount Sinai 

Kaitlyn Dinkleman, "Grease," Sachem East 

Emma Dominguez, "Frozen JR.," Greenport 

Jessica Downer, "Freaky Friday," Rocky Point 

Nicholas Downing, "Frozen JR.," Greenport 

Kimberly Dragotto, "You Can’t Take It With You," Longwood 

Jacob Ducoing, "Into the Woods," Center Moriches 

Ryan Duffy, "Chicago," Southold 

Emma Eager, "The SpongeBob Musical," Riverhead 

Jordan Edmondson, "Clue," Bellport 

Deja Ellis, "Legally Blonde," Southampton 

Sarah Fabricatore, "We are the Sea," Rocky Point 

Paul Farrugia, "The Little Mermaid," Newfield 

Elisha Feliz, "Clue" & "Cinderella," Bellport 

Mackenzey Ferraro, "Grease," Sachem East 

Sofia Fidanza, "You Can’t Take It With You" & "The Sound of Music," Longwood 

Alexa Field, "You're a Good Man Charlie Brown," Mattituck 

Celeste Franks, "Spamalot," Westhampton Beach 

Aaron Freedman, "How to Succeed in Business Without Really Trying," Sachem North 

Danny Fuentes, "The Sound of Music," Longwood 

Crystal Galicia Sarmiento, "Frozen JR.," Greenport 

Mel Garcia, "The SpongeBob Musical," Riverhead 

Katie Garms, "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee" & "Chicago," Southold 

Alyssa Gibaldi, "Grease," Sachem East 

Violet Marie Giorgio, "You Can’t Take It With You," Longwood 

Korey Gonzalez, "Game of Tiaras" & "How to Succeed in Business Without Really Trying," Sachem North 

Phoenix Hall, "The Little Mermaid," Newfield 

Brady Hauptman, "Clue" & "Cinderella," Bellport 

Ginger Hendrickson, "Brainstorm," Westhampton Beach 

Riley Herrmann, "Legally Blonde," Southampton 

Ryan Hoffman, "You Can’t Take It With You" & "The Sound of Music," Longwood 

Samantha Hoffman, "You Can’t Take It With You" & "The Sound of Music," Longwood 

Hamlet Jimenez, “Footloose,” East Hampton 

Lucie Johnson, "Grease," Sachem East 

Jocelyn Kaelin, "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee" & "Chicago," Southold 

Emmir Kazdal, "You Can’t Take It With You" & "The Sound of Music," Longwood 

Aiden Keane, "Grease," Sachem East 

Natalie Kelly, "We are the Sea," Rocky Point 

Carlos Kestler, "Spamalot," Westhampton Beach 

Jeremiah King Smith, "Frozen JR.," Greenport 

Alexandria Kipp, "Freaky Friday," Rocky Point 

Jaelynn Knox, "A Bronx Tale" & "The SpongeBob Musical," Riverhead 

Donna Kowalski, "You Can’t Take It With You" & "The Sound of Music," Longwood 

Michael Kowalski, "The Sound of Music," Longwood 

Karlee Krongel, "You Can’t Take It With You" & "The Sound of Music," Longwood 

Giavanna LaLone, "You Can’t Take It With You" & "The Sound of Music," Longwood 

Miranda Laney, "Clue," Bellport 

Samantha Lanzetta, "Into the Woods," Center Moriches 

Mari Leon Chavez, "A Bronx Tale," Riverhead 

Christian Leuenroth, "Into the Woods," Center Moriches 

Jacob Levin, "Grease," Sachem East 

Elisabeth Lindahl, "Brainstorm" & "Spamalot," Westhampton Beach 

Justin Lombardo, "Freaky Friday," Rocky Point 

Erin Margaret Looney, "The Little Mermaid," Newfield 

Graelyn Lorusso, "Brainstorm," Westhampton Beach 

Vivienne Love, "Clue" & "Cinderella," Bellport 

Lucas Lundy, "The Little Mermaid," Newfield 

Maya MacCarthy, "We are the Sea," Rocky Point 

Anthony Mach, "We are the Sea," Rocky Point 

Emma Maher, "We are the Sea," Rocky Point 

Kayden Maney, "Grease," Sachem East 

Alex Manolt, "Game of Tiaras" & "How to Succeed in Business Without Really Trying," Sachem North 

Isabel Maramara, "How to Succeed in Business Without Really Trying," Sachem North 

Nick Marasinskas, "The Sound of Music," Longwood 

Chris Matamoros, "Legally Blonde," Southampton 

Keshi Mayer, “Footloose,” East Hampton 

Kaitlynn Mazurkiewicz, "Brainstorm," Westhampton Beach 

Alexa McNally, "Grease," Sachem East 

Liam McSweeney, "One Stoplight Town," Pierson 

Ayden Meise, "You Can’t Take It With You" & "The Sound of Music," Longwood 

Joseph Mercurio, "Freaky Friday," Rocky Point 

Alessia Messina, "Game of Tiaras" & "How to Succeed in Business Without Really Trying," Sachem North 

Maximus-Joe Meyer, "How to Succeed in Business Without Really Trying," Sachem North 

Mikayla Minton, "Freaky Friday," Rocky Point 

Emily Moscarelli, "Game of Tiaras" & "How to Succeed in Business Without Really Trying," Sachem North 

Thalia Mowdy, "Cinderella," Bellport 

Diana Nicoletti, “Footloose,” East Hampton 

Jamie Nobile, "Clue," Bellport 

Julia O'Malley, "You Can’t Take It With You" & "The Sound of Music," Longwood 

Riley Oak, "A Bronx Tale" & "The SpongeBob Musical," Riverhead 

Skyler Ogonowski, "Freaky Friday," Rocky Point 

Adam Olszewski, "We are the Sea," Rocky Point 

Kimberly Oragotto, "The Sound of Music," Longwood 

Samantha Palmese, "We are the Sea," Rocky Point 

Ryan Panzarino, "Game of Tiaras" & "How to Succeed in Business Without Really Trying," Sachem North 

Rene Paz Mora, "The SpongeBob Musical," Riverhead 

Eli Phillips, "Legally Blonde," Southampton 

Anna Pojero, "Grease," Sachem East 

Luc Pomara, "Into the Woods," Center Moriches 

Marshall Porter, "Clue," Bellport 

Jason Pressman, "Grease," Sachem East 

Emily Prindle, "Frozen JR.," Greenport 

Gianella Quispe, "The SpongeBob Musical," Riverhead 

Will Raynor, “Footloose,” East Hampton 

Natalie Reininger, “Footloose,” East Hampton 

Taylor Ritzman, "Freaky Friday," Rocky Point 

Laurisa Roalef, "We are the Sea," Rocky Point 

Romas Rojas, "Legally Blonde," Southampton 

Katie Romano, "We are the Sea," Rocky Point 

James Ryan, "The SpongeBob Musical," Riverhead 

Anastasia Sanchez, "Game of Tiaras" & "How to Succeed in Business Without Really Trying," Sachem North 

Alisia Sanchez, "Legally Blonde," Southampton 

Juliana Schick, "The Sound of Music," Longwood 

Laitlyn Schuessler, "Cinderella," Bellport 

Jake Schwender, "Clue," Bellport 

Ryan Scubert, "Cinderella," Bellport 

Paige Seguine, "You Can’t Take It With You," Longwood 

Alyssa Sejarto, "Grease," Sachem East 

Jennifer Sejarto, "Grease," Sachem East 

Colin Sengelaub, "The Little Mermaid," Newfield 

Abigail Seplavy, "Freaky Friday," Rocky Point 

Caroline Settepani, "We are the Sea," Rocky Point 

Genessa Shankman, "Grease," Sachem East 

Barry Sherlock, "You Can’t Take It With You" & "The Sound of Music," Longwood 

Hailey Simon, "You Can’t Take It With You," Longwood 

Harper Souhrada, "Legally Blonde," Southampton 

Connor Sprague, "The Little Mermaid," Newfield 

Emily Starrantino, "Game of Tiaras" & "How to Succeed in Business Without Really Trying," Sachem North 

Zackary Steagal, "How to Succeed in Business Without Really Trying," Sachem North 

Emma Stein, “Footloose,” East Hampton 

Madison Stucchio, "Chicago," Mount Sinai 

Masooma Syed, "Grease," Sachem East 

Zhaira Trujillo, "Legally Blonde," Southampton 

Philip Tucci, "A Bronx Tale" & "The SpongeBob Musical," Riverhead 

Ruby Tyrell, “Footloose,” East Hampton 

Howl Vaiana-Cavanagh, "The SpongeBob Musical," Riverhead 

Violet Valencia, "The Wizard of Oz," Miller Place 

Wolfgang Van Tricht, "Legally Blonde," Southampton 

Elizabeth Vanek, "The Little Mermaid," Newfield 

Christopher Vanek, "The Little Mermaid," Newfield 

Christopher Volkman, "Spamalot," Westhampton Beach 

Erin Ward, "Freaky Friday," Rocky Point 

Elif Yilmaz, "Freaky Friday," Rocky Point 

Charlee Zaleski, "A Bronx Tale" & "The SpongeBob Musical," Riverhead 

Myles Zappola, "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee," Pierson 

Sofia Zhiminaicela, "Spamalot," Westhampton Beach 

Tyler Zosimo, "Into the Woods," Center Moriches 

 

Student Choreographers 

Ellie Alloway, "Chicago," Southold 

Naomi Cichanowicz, "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee" & "Chicago," Southold 

Julianne Donohue, "The Wizard of Oz," Miller Place 

Lexie Gibaldi, "Grease," Sachem East 

Kate Groshans, "The Little Mermaid," Newfield 

Jocelyn Hubbard, "Chicago," Southold 

Jocelyn Kaelin, "Chicago," Southold 

Gianna Kelly, "The Sound of Music," Longwood 

Natalie Kelly, "Freaky Friday," Rocky Point 

Jamie Levin, "Grease," Sachem East 

Sydney Macioce, "Cinderella," Bellport 

Hanna Medler, “Footloose,” East Hampton 

Renee Ortiz, "Freaky Friday," Rocky Point 

Madeline Palumbo, "Chicago," Southold 

Belle Penny, "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee” & “Chicago,” Southold 

Anika Petrucelli, “Footloose,” East Hampton 

Joseph Podlas, "The SpongeBob Musical," Riverhead 

Adam Pollizotto, "Game of Tiaras" & "How to Succeed in Business Without Really Trying," Sachem North 

Violet Rand, "The 25th Annual Putnam County Spelling Bee" & "Chicago," Southold 

Avery Rubino, "A Bronx Tale" & "The SpongeBob Musical," Riverhead 

Katie Russell, "Chicago," Southold 

 

Student Writers 

Rebecca Haefeli, "Brainstorm," Westhampton Beach 

Mia Pazera, "Brainstorm," Westhampton Beach 

Meg Pomroy, "Brainstorm," Westhampton Beach 

 

Special Effects & Graphic Design 

Crystal Galicia Sarmiento (Graphics), "Frozen JR.," Greenport 

 

Technical Managers 

Sean Cataldo, "The Hallmarks of Horror," Rocky Point 

Harrison Giordano, "The Hallmarks of Horror," Rocky Point 

Victoria White, "The Hallmarks of Horror," Rocky Point 

 

Pit Orchestra Students 

Caitlin Ackerly, Trombone, Newfield 

Katerine Alayon, Violin 2, Bellport 

Luke Allan, Trumpet 2, Bellport 

Geffrey Alpers, Trombone, Newfield 

Marlon Alvarez, Clarinet, Westhampton Beach 

Ava Arcoleo, Cello, East Hampton 

Tessa Arnzen, Strings, Southampton 

Neha Arya, Trombone, Sachem North 

Vivian Babich, Tuba, Longwood 

Samantha Bagliavio, Flute/Piccolo, Newfield 

Marisa Barra, Flute/Piccolo, Newfield 

Abigail Beers, Viola, Miller Place 

Elizabeth Benkert, Violin 1, Longwood 

Allyson Bernardo, Violin/Viola, Sachem North 

Gabriella Bifulco, Reed 1, Southold 

Robert Bigwood, Strings, Southampton 

Analynn Bisiani, Reed 1, Miller Place 

Brennos Blake, Cello, Miller Place 

Dreshta Boghra, Oboe/English Horn, Sachem North 

Liliana Bosshard, Cello, Miller Place 

Natalie Brendle, Viola, Newfield 

Kacie Brown, Flute/Piccolo, Newfield 

Katherine Bruno, Trumpet, East Hampton 

Lilah Caputo, Clarinet, Westhampton Beach 

Hannah Carlson, Violin 1, Bellport 

Casey Cartagena, Strings, Southampton 

Owen Cavanaugh, Trombone, Sachem North 

Lucy Chang, Violin, Miller Place 

Julianna Chapin, Flute 2, Longwood 

Mehreen Chowdhury, Bass, Newfield 

Sadako Cober, Violin, East Hampton 

Héctor Colón, Cello, Newfield 

Emily Comiskey, Horn 2, Longwood 

Caiden Cook, French Horn, Sachem North 

Victoria Corcoran, Violin/Viola, Sachem North 

Sara Cornacchiulo, Reed 1 (Flute/Piccolo), Bellport 

Elani Correa, Viola, Longwood 

Jared Cox, Violin 1, Longwood 

Bernard Creedon, Trumpet, Miller Place 

Jason Cusumano, Trumpet, Newfield 

Brayden D'Ambrosio, Tenor Saxophone, Rocky Point 

Shannon Darby, Violin/Viola, Sachem North 

Liam DeBono, Drum Set/Aux Percussion, Sachem North 

Isaiah DeLaCruz, Bass, Newfield 

Samantha DeLillo, Reed 3 (Clar, B Clarinet), Bellport 

Aneesh Deshpande, Sinfonia, Rocky Point 

Jarod Diaz, Cello, Longwood 

Maya Dixit, Horn 2, Bellport 

Yuuki Donnelly, Violin, Rocky Point 

Eileen Duffy, Violin, Miller Place 

Benson Edman, Violin, East Hampton 

Laila Elbaroudy, Violin 2, Bellport 

Vincent Engel, Guitar, Sachem North 

Kyle Fehling, Reed 2, Miller Place 

Emily Flores, Violin, Riverhead 

Gianna Forte, Clarinet 2, Longwood 

James Foster, Trombone 1, Longwood 

Ethan Francilot, Clarinet/Bass Clarinet, Sachem North 

Aiko Fujita, Violin, Southold 

Emma Galeja, Viola, Longwood 

Matthew Gaudio, Bassoon, Longwood 

Amanda Gazzo, Flute 1, Longwood 

Kristina Georges, Violin, Hampton Bays 

Robin Gillespie, Drum Set/Aux Percussion, Sachem North 

Anissa Gomez, Trombone, Bellport 

Kaitlyn Gomez, Violin, Riverhead 

Violet Gordon, Violin 1, Bellport 

Louisa Gordon, Cello, Bellport 

Jayson Greengold, Trumpet, Sachem North 

Julia Greiner, Flute, Westhampton Beach 

Liam Greiner, Timpani/Auxiliary Percussion, Westhampton Beach 

Amina Guebli, Trumpet, East Hampton 

Casey Haggerty, Trombone 2, Longwood 

Christopher Halinski, Tuba, Longwood 

Zakariyah Hanif, Violin, Newfield 

Sofia Haviland, Cello, Rocky Point 

Violet Herring, Cello, Longwood 

Riley Herrmann, Drums/Percussion/Marching Drums, Southampton 

Daphne Hicyilmaz, Flute/Piccolo, Sachem North 

Lydia Hicyilmaz, Clarinet/Bass Clarinet, Sachem North 

James Hise, Drums, Riverhead 

Michael Ho, Cello, Longwood 

Megan Horn, Oboe/English Horn, Longwood 

Jesse Huang, Cello, Sachem North 

Ryan Hughes, Reed 2, Hampton Bays 

Madelyn Hughes, Violin, Newfield 

Jacob Huwer, Violin, Miller Place 

Ali Jedlicka, Trombone, Westhampton Beach 

Joe Johnson, Trombone, Sachem North 

Giovanna Kalin, Piano, Miller Place 

Zarif Karim, Keyboards, Newfield 

Melina Kasten, Violin 2, Bellport 

Adea Kastrati, Viola, East Hampton 

Emily Kennedy, Clarinet, East Hampton 

Nolan Knipfing, Trumpet 2, Longwood 

Madelyn Knopfke, Violin, Rocky Point 

Caitlin Krauth, Violin/Viola, Sachem North 

Emma Kuegel, Reed 2 (Oboe, E Horn), Bellport 

Ava Kuklis, Clarinet, Westhampton Beach 

Katherine Kuneth, Clarinet, East Hampton 

Thomas Lasher, Keyboards, Newfield 

Marissa LaSorsa, Cello, Bellport 

Grace Lassiter, Viola, Miller Place 

Angelina LeMaire, Clarinet, Westhampton Beach 

Liam Levesque, Foley Artist/Percussion, Riverhead 

Rachel Li, Viola, Bellport 

Sam Libutti, Alto Saxophone, Westhampton Beach 

Joseph Litjens, Trombone, Westhampton Beach 

Alexander Lombardo, Trombone, East Hampton 

Nichole Lopez, Flute, East Hampton 

James Loughlin, Percussion, Miller Place 

Maura Luby, Trombone, Miller Place 

Izzy Luce, Flute, Rocky Point 

Melanie Luque, Flute, East Hampton 

Tylar MacIntyre, Trumpet 3, Longwood 

Myla Mamolen, Violin, Rocky Point 

Gianna Marchese, Flute/Piccolo, Sachem North 

Gabriel Martin, Bass, Longwood 

Franklin Mastrangelo, Reed 3, Southold 

Sola Matsumoto, Violin, Rocky Point 

Dean Mauri, Percussion, Newfield 

Mylie McCabe, Bass Clarinet, Westhampton Beach 

Yulianna Mendez Yaxon, Flute/Piccolo, Westhampton Beach 

Leonardo Mignola, Trumpet 1, Bellport 

Katherine Miller, Clarinet 1, Longwood 

Justin Mintz, Percussion, Newfield 

Rebecca Muller, Percussion, Longwood 

Sean Muller, Percussion, Miller Place 

Jamie N, Percussion - Drum Set, Bellport 

Jason Nascimento, Saxophone, Sachem North 

Mikko Negroponte, Guitar, East Hampton 

Alexandra Noreika, Trumpet 1, Longwood 

Rieve Nydegger, Trombone 2, Hampton Bays 

Abigail O'Connor, Reed 3, Miller Place 

Andrew Oh, Reed 3, Hampton Bays 

Liam Ortiz, Alto/Soprano Sax, Newfield 

Vincent Palermo, Bass, Sachem North 

Ella Parkinson, Trombone 2, Longwood 

Charles Pasca, Percussion, Mattituck 

Lauren Peralta, Cello, Sachem North 

Aidan Perlman, Trumpet 1, Longwood 

Rachel Petri, Violin 1, Bellport 

Ella Pinonzek, Flute, Westhampton Beach 

Natalie Ponter, Violin 2, Bellport 

Joshua Proscia, Trumpet, Sachem North 

Rodrigo Quintanilla, Trumpet 2, Hampton Bays 

Mena Rabie, Trumpet, Newfield 

Molly Radice, Strings, Southampton 

Rianna Raghunandan, Violin 1, Bellport 

Nailah Rahman, Bass, Miller Place 

Megan Rakoczy, Flute, Mattituck 

William Reahl, Guitar, Sachem East 

Kyle Reese, English Horn, Miller Place 

Tabina Rehman, Violin/Viola, Sachem North 

Sean Reynolds, Clarinet/Bass Clarinet, Newfield 

Emily Robbins, Violin 1, Bellport 

Christian Rocha, Saxophone, Sachem North 

Arabel Rodriguez, Violin, Newfield 

Mauricio Rodriguez, Violin/Viola, Sachem North 

Katie Romano, Bass, Bellport 

Matthew Rosario, Tenor Sax/Bari Sax, East Hampton 

Sebastian Rose, Oboe/English Horn, Sachem North 

Casey Rothmeier, Viola, Longwood 

Saitta Roy, Clarinet/Bass Clarinet, Newfield 

Diya Saini, Orchestra Flute, Miller Place 

Nicholas Salazar, Violin, Newfield 

Carly Salzano, Trumpet, Sachem North 

Alexandra Santoro, Reeds, Riverhead 

William Scapaticci, Trombone 2, Longwood 

Lola Schortmeyer, Bass, Bellport 

Peter Selgrad, Guitar, Longwood 

Jack Serrentino, Trumpet, Miller Place 

Aamir Sheikh, Violin, Newfield 

Monica Silva, Viola, Riverhead 

Leah Silvestre, Viola, Bellport 

Ezekiel Smith, Trumpet, Newfield 

Kaila Smith, Flute/Piccolo, Sachem North 

Jose Souza, Trombone, Sachem North 

Fallon Spellman, Cello, Southampton 

Daniel Stark, Drums, Westhampton Beach 

Ella Steckle, Violin 2, Bellport 

Daniel Story, Trumpet, Sachem North 

Ryan Styron, Trombone 1, Longwood 

Paul Sutherland, Trumpet, Newfield 

Avi Talsania, Flute/Piccolo, Sachem North 

Shayamla Talsania, Clarinet/Bass Clarinet, Sachem North 

Reese Tiller, Saxophone, Sachem North 

Colin Tyrrell, Tuba, East Hampton 

Christopher Tyson Jr., Percussion, Longwood 

William Ulrich, Horn 1, Longwood 

Cameron Unger, Trombone, Newfield 

Skyler Valderrama, Reed 2, Southold 

Michael Varacchi, Clarinet 1, Longwood 

Emma Venegoni, Oboe, Miller Place 

Summer Vitale, Viola, Longwood 

Harsh Wadhwa, Trombone, Sachem North 

Riley Wendt, Percussion & Auxiliary Percussion, Riverhead 

Taryn Wilcken, Clarinet/Bass Clarinet, Sachem North 

Jonathan Wolf, Drum Kit, Rocky Point 

Andrew Young, Reeds, Riverhead 

Grace Zimlinghaus, Horn 1, Bellport 

Brandon Zou, Violin, Miller Place 

 

 

20 schools participated in the 2021-2022 Teeny Awards program!

Bellport High School
Bridgehampton High School
Center Moriches High School
East Hampton High School
Greenport High School
Hampton Bays High School
Longwood High School
Mattituck High School
Mount Sinai High School
Miller Place High School
Newfield High School
Pierson High School (Sag Harbor)
Riverhead High School
Rocky Point High School
Sachem East High School
Sachem High School North
Shelter Island High School
Southampton High School
Southold High School
Westhampton Beach High School 

 

About the Teeny Awards Program

The Teeny Awards, conceived from the idea of the Antoinette Perry Awards – The Tony Awards – for Broadway shows, has been celebrating excellence in high school theater across the East End of Long Island since 2002. Through the Teeny Awards program, East End Arts strives to raise the bar on theater education by encouraging increased attendance and community pride at school productions, much like school sports programs. Behind-the-scenes coordination takes place throughout the school year, as anonymous volunteer judges with theatre and arts experience attend all high school theatrical performances on the East End to determine the best for each and every nomination. In June, the winners are announced at the Teeny Awards Ceremony.

At the Ceremony, the public is invited to relive some of the favorite performances from this year’s shows from the 21 participating high schools in the region, and celebrate the best of the best in East End high school theater! The awards are presented by esteemed community members, theatre professionals, and arts supporters, all hosted by a local personality.

The Teeny Awards recognizes student talent with judging categories such as Lead Actor, Lead Actress, Supporting Actor, Supporting Actress in two categories of Play and Musical. Additional awards are given to Student Choreographers, Poster Designers, and Outstanding Performer in a Play or Musical. The coveted “Judges’ Choice” award goes to an exemplary performance or performer and has sometimes gone to an entire cast or play. All awards and categories are given at the discretion of the judges.

CLICK HERE if you or your company is interested in sponsorship opportunities for the Annual Teeny Awards>>>

FALL 2021 SHOWS

“25th Annual Putnam County Spelling Bee” at Southold High School
Friday, 10/29 at 7:00pm; Saturday, 10/30 at 7:00pm; & Sunday, 10/31 at 2:00pm

“Clue” at Bellport High School
Friday, 11/5 at 7:30pm & Saturday, 11/6 at 7:30pm

“Brainstorm” at Westhampton Beach High School
Friday, 11/5 at 7:30pm; Saturday, 11/6 at 7:30pm; & Sunday 11/ 7 at 2:00pm

“A Bronx Tale” at Riverhead High School
Friday, 11/5 at 7:00pm; Saturday, 11/6 at 7:00pm; & Sunday 11/7 at 2:00pm

“Hallmarks of Horror” at Rocky Point High School
Friday, 11/12 at 7:00pm & Saturday 11/13 at 7:00pm

"You Can't Take it With You" at Longwood High School
Friday, 11/12 at 7:00pm; Saturday, 11/13 at 2:00pm; & Saturday 11/13 at 7:00pm

"Peter Pan, A Musical Adventure" at Newfield High School 
Friday, 11/12 at 7pm, Saturday, 11/13 at 2pm & 7pm

“Radium Girls” at Hampton Bays High School
Friday, 11/19 at 7:00pm & Saturday, 11/20 at 2:00pm

"Game of Tiaras" at Sachem High School North
Friday, 11/19 at 7:00pm; Saturday, 11/20 at 7:00pm; & Sunday, 11/21 at 3:00pm

"Rumors" at Sachem East High School
Friday, 11/19 at 7:00 p.m.; Saturday 11/20 at 2:00 p.m. & Sunday 11/20 at 7:00 p.m.

“One Stoplight Town” at Pierson High School
Friday, 12/9 at 7:00pm; Saturday, 12/10 at 7:00pm; & Sunday, 12/11 at 2:00pm

SPRING 2022 SHOWS

Student Directed Play: “13 Ways to Screw Up Your College Interview” at Southampton High School
Friday, January 14th at 6pm

“You’re a Good Man, Charlie Brown” at Mattituck High School
Thursday, February 10 at 7:00pm, Friday, February 11 at 7:00pm, & Saturday, February 12 at 7:00pm

“Footloose” at East Hampton High School
Friday, March 4 at 7:00pm; Saturday, March 5 at 7:00pm; & Sunday, March 6 at 1:00pm

“Freaky Friday” at Rocky Point High School 
Friday, March 4 at 7:00pm & Saturday, March 5 at 7:00pm

“Wizard of Oz” at Miller Place High School
Saturday, March 5 at 7:00pm; Sunday, March 6 at 2:00pm; Sunday, March 6 at 7:00pm; Tuesday, March 8 at 7:00pm

“Chicago” at Southold High School
Thursday, 3/10 at 7:00pm; Friday, 3/11 at 7:00pm; Saturday, 3/12 at 7:00pm; & Sunday, 3/13 at 2:00pm

“Legally Blonde” at Southampton High School
Friday, 3/18 at 7:00pm; Saturday 3/19 at 2:00; & Saturday 3/19 at 7:00pm

“How to Succeed in Business Without Really Trying” at Sachem High School North
Friday, 3/25 at 7:00pm; Saturday, 3/26 at 7:00pm; Sunday 3/27 at 3:00pm

“Grease” at Sachem East High School
Friday, 3/25 at 7:00pm; Saturday, 3/26 at 2:00pm; & Saturday 3/26 at 7:00pm

“Spamalot” at Westhampton Beach High School
Friday, March 25 at 7:30pm; Saturday, March 26 at 7:30pm; & Sunday, March 27 at 2:00pm

“Chicago” at Mount Sinai High School
Thursday, March 31 at 7:30pm; Friday, April 1at 7:30pm; & Saturday, April 2 at 7:30pm

“Cinderella” at Bellport High School
Friday, 4/1 at 7:30pm & Saturday, 4/2 at 7:30pm

“Chicago” at Hampton Bays High School
Friday, 4/1 at 7:00pm; Saturday, 4/2 at 7:00pm; & Sunday, 4/3 at 2:00pm

“The Little Mermaid” at Newfield High School
Friday, April 4/1 at 7:00pm; Saturday, 4/2 at 7:00pm; & Sunday 4/3 at 2:00pm

“The 25th Putnam County Spelling Bee” at Pierson”
Thursday, 4/7 at 7:00pm; Friday, 4/8 at 7:00pm; & Saturday, 4/9 at 2:00pm

“The Spongebob Musical” at Riverhead High School
Thursday, 4/7 at 7:00pm; Friday, 4/8 at 7:00pm; Saturday, 4/9 at 1:00pm; & Saturday, 4/9 at 7:00pm

“The Sound of Music” at Longwood High School
Friday, 4/8 at 7:00pm; Saturday, 4/9 at 2:00pm; & Saturday, 4/9 at 7:00pm

“The Curious Savage” at Mattituck High School
Friday, 4/8 at 7:00pm & Saturday, 4/9 at 7:00pm

“We Are the Sea” at Rocky Point High School 
Friday, 4/8 at 7:00pm & Saturday, 4/9 at 7:00pm

“Matilda” at Shelter Island High School
Thursday, 4/28 at 7:00pm; Friday, 4/29 at 8:00; Saturday, 4/30 at 8:00pm; & Sunday, 5/1 at 3:00pm

“Into the Woods” at Center Moriches High School
Friday, 5/6 at 7:00pm; Saturday, 5/7 at 7:00pm; & Sunday 5/8 at 2:00pm

“Frozen Jr.” at Greenport High School 
Friday, 5/13 at 7:00pm; Saturday, 5/14 at 12:00pm; & Saturday 5/14 at 5:00pm

“Mutually Assured Destruction: 10 Plays About Brothers and Sisters” at Bridgehampton High School
Friday, 6/10 at 7:00pm & Saturday, 6/11 at 7:00pm


2021 - 2022 Show Posters

Press Links:

Suffolk Times 

East Hampton Star

Shelter Island Reporter

TBR News


For information about how your school can participate, contact Kasia Klimiuk, Teeny Awards Coordinator at East End Arts:
teenyawards@eastendarts.org or 516.297.4123 or 631.727.0900


 

Thank You to Our 2022 Sponsors

 


CHECK OUT OUR PREVIOUS TEENY AWARDS!


 

For information about sponsorship opportunities, contact Kasia Klimiuk, Teeny Awards Coordinator at East End Arts:
teenyawards@eastendarts.org or 516.297.4123 or 631.727.0900

 

“Art is something that makes you breathe with a different kind of happiness.” ~ Anni Albers

© 2022 East End Arts

Powered by Firespring